Fireman
Kategorie | MIX |
Počet sportovců | 6 (minimálně 2 ženy) |
Místo | travnaté fotbalové hřiště |
Vedoucí sportu | Marek Šustek |
Tato disciplína nám přibližuje strastiplnou a velmi náročnou práci
profesionálních hasičů. To, co je pro hasiče každodenní chléb, je pro neznalé
extrémní zatěžkávací zkouška, balancující na hranici vrcholového výkonu a
fatálního selhání. Toto náročné cvičení nás provede prakticky celým hasičským
zásahem, začínajícím svižným obléknutím do zásahového obleku a poté náročným
výjezdem jednotky k místu zásahu. Ne všude se ale dá s těžkou hasičskou
technikou dojet, je tedy často potřeba, aby se hasiči vydali k samotnému
zásahu po svých. Hasiči však musí během celého zásahu řešit hned několik
překážek, které jim znesnadňují jejich profesionální výkon.
Nás tedy čeká jedna, řekněme velmi přesná, rekonstrukce nedávného zásahu Sboru dobrovolných hasičů ve Starojické Lhotě, kde chytla střecha stodoly. Zásah byl od počátku problematický, bylo potřeba se vypořádat s několika nástrahami, posuďte sami - citace z oficiálního zápisu velitele jednotky: "Hned po příjezdu jednotky se museli hasiči dostat přes silážní jámu přikrytou pneumatikami. Navíc se jeden hasič zasekl se žebříkem za klubko nití, se kterým si na střeše hrála nezbedná kočička. Jakmile stařenka zjistila, že její milovaná Čurifinda je na střeše, spustil se hysterický jekot, žádajíc její záchranu. Hasičům nezbývalo nic jiného, než nebohou kočičku zachránit. Čas doslova letěl jako bláznivý, střecha hořela z druhé strany stodoly a hasiči se museli dostat přes celý dvorek až za humna. V průjezdu, kde stála mlátička, již spadly některé hořící trámy a hasiči se museli proplížit pod nimi, aniž by se spálili. Mezitím byl další hasič vyslán pro hasičský přístroj, protože plameny se dostaly až do jizby, kde pomalu olizovaly elektrická zařízení (konkrétně televizor Merkur) a takovou jemnou elektroniku nesmíme hasit vodou. Pak museli hasiči zdolat bariéru v podobě rozpadající se zdi stodoly a tím se dostali za humna. Ovšem zdaleka jsme neměli vyhráno. Suché WC (kadibudka), se již pomalu poddávalo plamenům, když v tom se zřítilo betonové víko žumpy. Hasiči tak neměli jinou možnost, než improvizovat. Bleskově sestrojili z ještě použitelných trámů provizorní kladinu a přenesli přes ní hadice. Konečně jsme se dostali téměř k ohnisku požáru. Zbývalo už jen zprovoznění stříkačky a zcela profesionální zvládnutí uhašení již dohořívajících trosek stodoly..." uzavírá velitel jednotky.
Jak vidíte sami, není to lehká práce. Místní hasičský sbor byl tak laskav a ochotně nám zapůjčil některé rekvizity přímo z místa činu, které po tomto náročném zásahu ihned putovaly do hasičského muzea.
Pravidla budou vysvětlena před soutěží
1. Úsek: Výjezd jednotky
Zásah začíná obléknutím dvou hasičů do zásahové výstroje a následným výjezdem na tandem kole s proudnicí, která slouží mimo jiné jako štafetový kolík. Objedou hřiště po určené trase se slalomem. Přijedou na konec svého úseku, slezou z kola a předají proudnici prvnímu hasiči. V mezičase se přesunují na závěrečný úsek.
2. Úsek: běh v pneumatikách a vyproštění žebříku
Hasič běží přes pneumatiky, přičemž do každé musí vkročit. Přiběhne ke stanovišti, kde bude nachystána sekyrka, kterou přesekne špagát, kterým je zajištěn hasičský žebřík. Po přeseknutí předává proudnici dalšímu hasiči v předávacím prostoru, který startuje s hasičským žebříkem
3. Úsek: záchrana kočičky a plížení
Hasič na startu druhého úseku nese hasičský žebřík k brance, opře jej bezpečně za háky k horní tyči, kde je uvězněná kočička. Kočičku sundá, sleze dolů a běží k dalšímu stanovišti, kde jej čeká plížení pod překážkou, kterou zvládne bez kontaktu. Poté dobíhá k dalšímu předávacímu úseku, kde předá proudnici dalšímu hasiči.
4. Úsek: hasičský přístroj a bariéra
Hasič běží k hasičskému přístroji, který přenese dále po trati na určené místo, přičemž musí hasičský přístroj položit tak, aby nespadl. Poté běží k bariéře, kterou přeskokem nebo přelezením překoná. Dobíhá k dalšímu předávacímu úseku, kde předá proudnici dalšímu hasiči.
5. Úsek: Kladina a rozdělovač
Hasič startuje k místu, kde bude stát hadice v kotouči. Tu vezme a běží přes kladinu, kterou celou překoná - tzn. horní rovnou část musí celou proběhnout. Při neplatném provedení bude překážku hasič opakovat. Poté přiběhne k rozdělovači, spojí jeden konec hadice k rozdělovači. Ke druhé spojce připojuje proudnici, se kterou a běží do konce úseku a rozmotává hadici. Na konci úseku pokládá proudnici za koncovou čáru a tím odstartuje poslední úsek.
6. Úsek: džberovka a zásah
V posledním úseku jsou již dva hasiči připraveni k zásahu. Na startu vezmou kyblík vody a naplní džberovku, kterou společně s hadicí odnesou k zásahu. Tam rozmotají hadici, připojí ji ke džberovce a začnou z ní pumpovat vodu. Jeden hasič pumpuje, druhý se snaží trefit terč proudem vody. Celý zásah končí trefením terče. Pakliže nevystačí obsah džberovky na sražení terče, musí jeden hasič zaběhnout pro vodu na začátek posledního úseku, doplnit do džberovky a zásah opakovat.
Počítá se celkový čas zásahu od startu na kole až po trefený terč. První a poslední úsek je určen dvěma sportovcům, u druhého až pátého se sportovci po jednom střídají. K celkovému času se připočítává 10 sekundová penalizace za:
- každý vynechaný nebo sražený kužel (1. úsek)
- kontakt hasiče s překážkou při plížení (3. úsek)
- špatně zapojenou spojku hadice/proudnice/rozdělovače (5. úsek)